sizi arayalım
Sizi aramamız için aşağıdaki formu doldurduktan sonra bize gönderin!

Adınız Soyadınız
:
E-posta Adresiniz
:
Telefon Numaranız
:
 
 
1976'dan beri...

Kurumsal

Haberler

Anasayfa       Kurumsal       Haberler
Haber Detayı Besiad Bağlantı Elemanları ve İş Adamları Derneği Toplantısı
Mustafa Erol: Topbaş Group-Zimaş firması adına toplantıya katıldım. BESİAD’ın son üyelerinden biriyim. Bağlantı elemanları sektörüne yeni girmemize rağmen sektördeki otomotiv deneyimimiz 26 yıla dayanıyor.


Grup firmalarımız içerisinde otomotiv parçalarında belli bir noktaya gelmiş firmalarımız var. Türkiye üzerinde psikolojik bir baskı var bunu da dağıtacak olan yine bizleriz. Otomotiv sektöründeki firmamız Topçesan’ın aracılığıyla Dövme Sanayicileri Derneğine üyeyiz. 2 ay önce İtalya Torino’da Avrupa Dövmeciler Birliği- Euroforge’nin genel kurulundaydık. Türkiye’den genel kurula katılan 15 kişi bir plan yaptık ve herkes ulaşabildiği kişilere Türkiye’yi anlatmaya çalıştı. Kafalarında bir darbe girişimi oldu, kim yaptı, devamı gelecek mi diye sorular var. Biz teker teker herkesin kafalarındaki soruları giderdik. Hatta şu an Avrupa Dövmeciler Birliği- Euroforge’nin Başkanı Alper Kanca oldu. (Alper Kanca; Kanca Dövme A.Ş.’nin sahibi ve TAYSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı) Karşılıklı derdimizi anlatabilecek ne kadar firma bulabilirsek ve bunlarla ilişkilerimizi ne kadar geliştirebilirsek, bize bakış açılarını değiştirebiliriz. Çetin Tecdelioğlu Bey’in dediği gibi BESİAD olarak sektör kümelenmeleri yaparak yurt dışı organizasyonları yapmamız, derdimizi anlatabilecek firmaları ve kişileri bularak, bakış açılarını değiştirebiliriz.

Bir örnek vermek isterim; Bursa’da bulunduğumuz DOSAB-Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 385 firmadan 22 firmayla otomotive yönelik bir yapılanma kurduk ve 3 yıllık bir plan oluşturduk. 10 ülkede görüşmeler yapacağız, yurtdışından davet edeceğimiz gruplar olacak, ilki Amerika’dan Mayıs ayında gelecek. Bu gibi örnekleri de BESİAD olarak yapabilirsek sektörü geliştirebiliriz. Önümüzde büyük fırsatlar var. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını kazandıktan sonra söylediği bir söz var: ‘Askeri alanda zafer kazandık ama şimdi iktisadi alanda esas zafer kazanmamız gerekiyor’. Bugün dünya bilgiye ulaşma konusunda o kadar kolaylaştı ki; internetten indirdiğim bilgilerle bir kıyaslama yapmak istiyorum. Tayvan’ın yüzölçümü Türkiye’nin otuzda biri, nüfusu yaklaşık dörtte biri ama 2015 yılı rakamlarına baktığımızda bağlantı elemanları ihracatı 3,6 milyar dolar, ithalatı 138 milyon dolar. Türkiye’de ise 560 milyon dolarlık ithalat, 300 milyon dolar ihracat. Yaklaşık 30 kat fark var. Kendimizi iyi ifade edebilirsek, yurt dışına güzel organizasyonlarla gidebilirsek, bu durumu lehimize çevirebilir, ithalatı kısar, ihracatı 2 milyar dolarlara çıkarabiliriz. Bu olumsuzlukları gidermek bizim elimizde, herkes üzerine düşen görevi yaparsa bu karanlık tabloyu lehimize çevirebiliriz.