23.01.2018

Fastener Fair 2018 Turkey Fuarındayız.

Bu yıl 1-3 Mart 2018 de  Istanbul Expo Centre da 4.sü düzenlenen fuarda 9. salon 430 nolu standımızdayız.

Ziyaretlerinizi Bekleriz.

 

 

 

 

 

21.12.2016

Besiad Bağlantı Elemanları ve İş Adamları Derneği Toplantısı

Mustafa Erol: Topbaş Group-Zimaş firması adına toplantıya katıldım. BESİAD’ın son üyelerinden biriyim. Bağlantı elemanları sektörüne yeni girmemize rağmen sektördeki otomotiv deneyimimiz 26 yıla dayanıyor. Grup firmalarımız içerisinde otomotiv parçalarında belli bir noktaya gelmiş firmalarımız var. Türkiye üzerinde psikolojik bir baskı var bunu da dağıtacak olan yine bizleriz. Otomotiv sektöründeki firmamız Topçesan’ın aracılığıyla Dövme Sanayicileri Derneğine üyeyiz. 2 ay önce İtalya Torino’da Avrupa Dövmeciler Birliği- Euroforge’nin genel kurulundaydık. Türkiye’den genel kurula katılan 15 kişi bir plan yaptık ve herkes ulaşabildiği kişilere Türkiye’yi anlatmaya çalıştı. Kafalarında bir darbe girişimi oldu, kim yaptı, devamı gelecek mi diye sorular var. Biz teker teker herkesin kafalarındaki soruları giderdik. Hatta şu an Avrupa Dövmeciler Birliği- Euroforge’nin Başkanı Alper Kanca oldu. (Alper Kanca; Kanca Dövme A.Ş.’nin sahibi ve TAYSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı)  Karşılıklı derdimizi anlatabilecek ne kadar firma bulabilirsek ve bunlarla ilişkilerimizi ne kadar geliştirebilirsek, bize bakış açılarını değiştirebiliriz. Çetin Tecdelioğlu Bey’in dediği gibi BESİAD olarak sektör kümelenmeleri yaparak yurt dışı organizasyonları yapmamız, derdimizi anlatabilecek firmaları ve kişileri bularak, bakış açılarını değiştirebiliriz. 

Bir örnek vermek isterim; Bursa’da bulunduğumuz DOSAB-Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 385 firmadan 22 firmayla otomotive yönelik bir yapılanma kurduk ve 3 yıllık bir plan oluşturduk. 10 ülkede görüşmeler yapacağız, yurtdışından davet edeceğimiz gruplar olacak, ilki Amerika’dan Mayıs ayında gelecek. Bu gibi örnekleri de BESİAD olarak yapabilirsek sektörü geliştirebiliriz. Önümüzde büyük fırsatlar var. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını kazandıktan sonra söylediği bir söz var: ‘Askeri alanda zafer kazandık ama şimdi iktisadi alanda esas zafer kazanmamız gerekiyor’. Bugün dünya bilgiye ulaşma konusunda o kadar kolaylaştı ki; internetten indirdiğim bilgilerle bir kıyaslama yapmak istiyorum. Tayvan’ın yüzölçümü Türkiye’nin otuzda biri, nüfusu yaklaşık dörtte biri ama 2015 yılı rakamlarına baktığımızda bağlantı elemanları ihracatı 3,6 milyar dolar, ithalatı 138 milyon dolar. Türkiye’de ise 560 milyon dolarlık ithalat, 300 milyon dolar ihracat. Yaklaşık 30 kat fark var. Kendimizi iyi ifade edebilirsek, yurt dışına güzel organizasyonlarla gidebilirsek, bu durumu lehimize çevirebilir, ithalatı kısar, ihracatı 2 milyar dolarlara çıkarabiliriz. Bu olumsuzlukları gidermek bizim elimizde, herkes üzerine düşen görevi yaparsa bu karanlık tabloyu lehimize çevirebiliriz.

02.11.2015

Çocuklarımız Kitaplarıyla Buluştu

Topbaş Group,  bünyesinde düzenlediği “Kitap Zinciri” projesiyle Bursa’da seçilen okullara kitap bağışı yaptı. Okulların kütüphaneleri birbirinden renkli ve içerikli kitaplarla süslendi. Öğretmenler ve özellikle sevimli minikler bu duruma çok sevindi.
Sönmez İlköğretim Okulunda düzenlenen etkinlik ile öğrenciler kitaplarıyla buluştu. Neşeli geçen etkinlik küçük büyük herkesi sevindirdi. Öğretmenlerinde desteklediği bu projede, kurum çalışanlarının yaptığı katkı göz doldurdu. Yapılan konuşmalarda projeye destek veren tüm kurum çalışanlarımıza gönülden teşekkür edildi. 

Bu destek ile Topbaş Group’un ne kadar büyük bir aile olduğu tekrar gözler önüne serildi. Kitaplarına kavuşan miniklerin sevinçleri ise gözlerinden okunuyordu.  Bu projelerin artması gerektiğini savunan öğretmenler ise ‘çocuklar bizim geleceğimiz, yarınlarımızın teminatı, bu konuda daha duyarlı olmalı, elimizi taşın altına koymaktan çekinmemeliyiz’ vurgusu yapıldı.


Eğitimin, bilimin ve teknolojinin hayatın her alanında çok önemli olduğuna dikkat çeken Topbaş Group Yönetim Kurulu Üyesi Selda Topbaş, sektörel gelişimin ne kadar önemli olduğunu bildiklerini, ancak bunun yanı sıra sosyal sorumluluğun da bilincinde olduklarını belirtti. Kuruluş olarak toplumda değinmek istedikleri noktalar olduğunu söyleyen Topbaş,  inşallah sırasıyla hepsine değineceklerini söyledi.


Topbaş Group, bu projesiyle de ülkemizce çok düşük olan okuma oranını artırmayı ve kitap ihtiyacı olan okullara destek sağlamayı amaçlamıştır.

13.09.2015

Topbaş Group'tan Eğitime Anlamlı Katkı

Topbaş Group bünyesinde düzenlenecek olan “Kitap Zinciri” projesiyle Bursa’da seçilen okullara kitap bağışı yapılacak ve okulların kütüphaneleri birbirinden renkli ve içerikli kitaplarla süslenecek.

Her zaman sosyal sorumluluğun bilincinde olan ve toplumun ihtiyaçlarına göre projelerini yönlendiren Topbaş Group, bu projesiyle de ülkemizce çok düşük olan okuma oranını artırmayı ve kitap ihtiyacı olan okullara destek sağlamayı amaçladı. Kurum çalışanlarından yardım alınarak ilerletilen projede, kitap ihtiyacı çalışanlarının duyarlılığı sayesinde tamamlanmış olacak. Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar yeni kütüphanelerine kavuşmuş olacaklar.

Eğitimin, bilimin ve teknolojinin hayatın her alanında çok önemli olduğuna dikkat çeken Topbaş Group Yönetim Kurulu Üyesi Selda Topbaş, sektörel gelişimin ne kadar önemli olduğunu bildiklerini, ancak bunun yanı sıra sosyal sorumluluğun da bilincinde olduklarını belirtti. Kuruluş olarak toplumda değinmek istedikleri noktalar olduğunu söyleyen Topbaş, zaman ilerledikçe bu konuların hepsinin üzerinde titizlikle duracaklarını sözlerine ekledi.

10.09.2015

Selda TOPBAŞ sektorel.com Röportaj

Selda Topbaş: 2008 yılında Topbaş Group adı altında organizasyonu oluşturan şirketler topluluğumuzun temeli, 1976 yılında Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde, Türkiye’nin ilk ve şu anda da tek olan ZİMAŞ Zincir Makine A.Ş.’nin kurulması ile atılmıştır.

ZİMAŞ, Türkiye’nin sanayileşme sürecinde önemli bir rol alarak, ülkemizin tüm endüstriyel alanlarda gıda sanayinden, çimento sektörüne, tekstil makinelerinden her türlü sanayi makine imalatında kullanılan özel ve standart zincir ihtiyacını gidermekle kalmamış, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Orta Doğu ve komşu ülkelere de ihracat gerçekleştirerek, özellikle 1983’den sonraki dışa açılmamız sürecinde de öncü şirketlerden biri konumunda olmuştur.

Yeni yatırımımız olan ZCF firmamız ise, Topbaş Group Şirketleri bünyesinde 2014 yılında kurulmuştur. Topbaş Group; bünyesindeki sıcak dövme, soğuk dövme, talaşlı imalat, saç şekillendirme, ısıl işlem, boya ve montaj bölümlerine ek olarak; hammadde yüzey işlem ve tavlama, tel çekme, çok istasyonlu bağlantı elemanları makinaları, klavuz ve ovalama ekipmanları, hata önleyici ayıklama makinaları yatırımlarını tamamlayarak, tüm sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verebilir duruma gelmiştir

2014 yılında kurulan ZCF Firmamız ise, cıvata -somun ve bağlantı elemanlarında, otomotiv sektörü ile çalışacak şekilde yapılanmasını tamamlayıp, ana sanayinin ihtiyacı olan tüm kalite belgelendirme çalışmalarını tamamlamış ve ISO TS 16949 belgesini alarak, sektörde önemli bir konuma ulaşmıştır.

Tüm bu grup şirketlerimiz dahilinde tesislerimizde 15000 açık alana 18000 kapalı alana sahibiz. Şu an Topbaş Group bünyesi altında yaklaşık olarak 250 kişiyi istihdam etmekteyiz.

2014 yıllık üretim tonajınız ne kadar, iç pazar ihracat oranınız ne kadar?

Selda Topbaş: 2014 yılında üretim tonajımız 12000 tona ulaştı. Üretimimizin %40’ını iç pazar, %60‘ını ihracatımız oluşturuyor. Oran olarak bahsetmemiz gerekir ise, %80 Türkiye’de ağırlıklı olarak OEM firmalarına gerçekleşmektedir.

 

Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Selda Topbaş: Fuar beklentilerimizi maksimum düzeyde karşıladı. Fuara katılan güçlü firmalarla birlikte etkin bağlantılar gerçekleştirdik. Başarılı bir fuar olduğunu düşünüyoruz.

Fuarlara katılan kişilerin sayısı kadar, ziyaretçi sayısı ve nitelikli misafir profili de katılımcıların başarısını etkiler. Fakat asıl önemli olan faktör, fuara nasıl hazırlandığınızdır. Biz fuarda olumlu sonuçlar alarak, belirlediğimiz hedefleri gerçekleştirdik. Fuar için iyi hazırlandık ve standımıza gelen ziyaretçilerimizin algılarına doğru hitap ettiğimizi düşünüyoruz. Böylece hem standımıza gelen ziyaretçilerin hem de firmamızın beklentilerini karşıladık.

2016 İstanbul Fastener Fuarına ve 2017 Stuttgart Fastener fuarına da katılacak mısınız?

Selda Topbaş: Evet, 2016 İstanbul ve 2017 Stuttgart Fastener Fuarları için şimdiden yerlerimizi ayırttık ve ajansımız ile birlikte standımız için dizayn çalışmalarına başladık.

2015 Fastener Fair’de yakaladığımız başarıyı, 2016 ve 2017 yıllarında taçlandırarak şirketimizin 40. yılında tüm grup şirketlerimizde olduğu üzere ZCF ile de dünyanın önemli piyasalarında söz sahibi olmayı öngörüyoruz

Fuar firmasından, üye iseniz BESİAD’tan ve ihracatçı birliği olarak İMMİB-İDDMİB’ten beklentileriniz var mı?

Selda Topbaş: Sektörel gelişim ve birlik için önemli olan derneklerimizin, Türkiye’de kaliteli üretim anlamında katkıları oldukça büyük. Özellikle, dünya genelinde haksız rekabete yol açacak uygulamalar sonucunda, Uzak Doğu’dan gelen düşük fiyatlı ve kalitesiz ürünler için belli önlemler alınmasına rağmen yetersiz kalınan noktada, daha geniş kapsamlı bir çalışma da başlatılabilir.

01.06.2015

Haluk Sami TOPBAŞ Subcon-Turkey Röportaj

Haluk Sami Topbaş, Topbaş Group şirketleri bünyesinde yer alan Zimaş Zincir Makine A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili'dir. Topbaş Group bünyesinde yer alan  Topçesan Topbaş Çelik Sanayi A.Ş., Çizaş Çelik Zincir A.Ş. ve Scholz Topbaş Çelik Sanayi Ticaret A.Ş. şirketlerinin de Yönetim Kurulu Üyesi'dir.

Haluk S. Topbaş, TUGİAD Bursa ŞB. Yönetim Kurulu Üyesi, DOSAB Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi, TOBB Genç Girişimciler Kurulu/Bursa Başkan Yardımcısı, BUSİAD Üyesi, Türkonfed Üyesi'dir.

Yapmış oldukları yatırımlarla ve bulunduğu sosyal sorumluluk projelerinde her zaman Türkiye'nin gelişimine yönelik atılımların içerisinde yer alan Haluk S. Topbaş, İktisat Fakültesi mezunudur.

1974 yılında doğan Haluk S. Topbaş evli ve 3 çocuk babasıdır.

Zimaş: Türkiye'nin Sanayileşmesine Öncülük Eden İlklerden

SUBCONTURKEY: Topbaş Group'un kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Haluk Topbaş: 2008 yılında Topbaş Group adı altında organizasyonu oluşturan şirketler topluluğumuzun temeli, 1960lı yılların başında ticaret hayatına atılan Topbaş ailesinin, 1976 yılında Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde, Türkiye'nin ilk ve şu anda da tek olan ZİMAŞ Zincir Makine A.ş.'nin kurulması ile atılmıştır. Bir aile şirketi olarak iş hayatına başlayan ZİMAŞ, Türkiye'nin sanayileşme sürecinde önemli bir rol alarak, ülkemizin tüm endüstriyel alanlarda gıda sanayinden, çimento sektörüne, tekstil makinelerinden her türlü sanayi makine imalatında kullanılan özel ve standart zincir ihtiyacını gidermekle kalmamış, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Orta Doğu ve komşu ülkelere de ihracat gerçekleştirerek, özellikle 1983'den sonraki dışa açılmamız sürecinde de öncü şirketlerden biri konumunda olmuştur.

Topçesan: BMW, FIAT,  ZF Lemforder'in Öncelikli Tercih Ettiği Bir Tedarikçi:

1987 yılında kurduğumuz Topçesan, sıcak ve soğuk dövme sektöründe kısa zamanda kendinden söz ettirerek, 200'e yakın çalışanıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Teknolojik otomasyona önem vererek, BMW, Tofaş, Fiat, ZF Group gibi dünya devi firmalara hizmet vermektedir. 22 bin metrekarelik alanda kurulu Topçesan, dövmehane, kalıphane, ısıl işlem, özel talaşlı imalat tesislerini de kapsayan entegre bir çelik dövme ve işleme fabrikasıdır. Ürünlerinin yüzde 80'lik bölümü Avrupa'nın saygın ve isim yapmış otomotiv firmalarına ihraç etmektedir.

Topçesan bugün aynı çatı altında dövmehane, kalıphane, ısıl işlem, özel talaşlı imalat tesislerini de kapsayan entegre bir çelik dövme ve işleme firması haline gelmiş, kurulduğu günden bu güne geçen zaman içerisinde yapılan teknolojik yatırımlarla Avrupa ve Türkiye'de dövme sektöründe söz sahibi bir konuma ulaşmıştır.

Çizaş Çelik ve Zincir İmalat Sanayi

Modern tarımın öneminin her geçen gün daha iyi anlaşıldığı günümüzde makineli tarıma hızla geçilmektedir, bu sebeple tarım makinelerinde kullanılan zincirlerde kullanım alanının özelliklerine göre yüksek güçte kalitede ve çeşitliliktedir. 1983 yılından günümüze kadar pazarın lideri konumundaki şirketimiz Türkiye'nin yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan, Almanya, Belçika gibi çeşitli ülkelere tarım makineleri zinciri üretmektedir.

SUBCONTURKEY: Ar&Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Haluk Topbaş: Grubumuzun kurucusu Hüsamettin Topbaş'ın daha temellerini atarken aşıladığı yenilikçilik ruhu, günümüzde de kendini hissettirmektedir.

Kriz dönemlerinde dahi yatırımlarımıza devam edildi. Makine parkurumuzun yenilenmesi ve gelişmesi yönündeki yatırımlarımızla, hem daha rekabetçi konuma gelindi, hem de kapasite artışı ile daha geniş müşteri grubuna hitap eder duruma ulaşıldı.

Mevcut üretim hatlarında otomasyon çalışmalarımız devam etmektedir. Yeni parça yapımı konusundaki mevcut olanaklarımızı değerlendirmemizin yanı sıra, Ar-Ge grubumuzun da çalışmalarıyla, başta kendi içimizdeki verimlilik artışı sağlayacak, kalite performansımızı yükseltecek yatırımlarımız gerçekleştirilmektedir.

2011 yılı içinde, özellikle otomotiv konusunda, yine Türkiye'de bir ilk olacak yeni ürün üretme konusundaki fizibilite çalışmamızı tamamladık. 2011 sonunda, bu konuda Avrupa'daki danışmanlarımızın ziyareti ve 2012 yılı başlarında hedeflediğimiz üretim ile bu konuda dünyadaki az sayıdaki üretici firmadan biri olacağız.

SUBCONTURKEY: İhracat faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Haluk Topbaş: Şirket olarak, zincir gerek yurt içinde düşük kalite ve tüketiciyi yanıltan ucuz mallarla olan mücadelemiz ve gerekse de yurt dışında yeni ve güvenilir tedarikçilerle çalışma isteğinde olan yabancı müşterilerimizle ilişkilerimizi gün geçtikçe artırıyoruz.

Otomotiv alanında ise, mevcut olan işlerimizin gelişmesine paralel, Grubumuza olan güvenlerinden dolayı yeni iş görüşmelerimiz de olumlu ilerlemektedir. Özellikle hem şirketimize yaptıkları denetim amaçlı ziyaretlerde, hem de bizlerin Almanya'da bu firmalarda gerçekleştirdiğimiz toplantılarda ortaya çıkan bir gerçek de;  artık şirketimizin, güvenilir tedarikçi konumunda gerek Avrupa'daki rakiplerimizin,  gerekse de Uzakdoğu'daki düşük fiyatlı alternatiflerin arasında ön sıraya yerleştiğidir.

Otomotiv sektöründeki üretmiş olduğumuz emniyet parçaları için ise, ihracat payımız sürekli olarak artmakta ve yaklaşık %80 seviyesine ulaşmıştır. En büyük ihracat pazarımız başta Almanya, İtalya, İspanya ve Brezilya'dır. Bunun yanı sıra son dönemdeki çalışmalarımızla, kısa zamanda Amerika pazarı da ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında yer alacaktır.

Bugün, Avrupa'nın en büyük otomotiv üreticileri ile, parçaların kendi bünyemizdeki üretim hatlarının tasarımı, proses üretimlerinin gerçekleşmesi ve kalite odaklı gerekli yatırımlarının yapılması ve teknoloji paylaşımı konusunda işbirliğimiz günden güne gelişmektedir.

SUBCONTURKEY: Bursa'da olmanızın firmanıza sağladığı avantajlar nelerdir? Bursa'nın Türkiye ekonomisine katkılarını değerlendirir misiniz?

Haluk Topbaş: Bursa, her zaman gurur kaynağımız olan iki ana sanayimizin, Tofaş ve Renault'un bölgemizde yer almasıyla, ki bunlara son zamanlardaki gelişmesiyle kolaylıkla ekleyebileceğimiz ve yine müşterilerimiz arasında yer alan Karsan'ı da ilave edersek, otomotiv sektöründe her zaman önemli bir rol oynamıştır. Bugün Bursa, otomobil konusunda, kalıpçılık konusunda, otomotiv yan sanayi ve after market olarak tanımladığımız yenileme pazarı ürünleri konusunda artık, kendi teknolojisini de üreten bir marka haline gelmiştir.

SUBCONTURKEY: 2011 yılı firmanız için nasıl geçti? 2012 yılı hedefleriniz nelerdir?

Haluk Topbaş: 2011 yılı içersinde, Türkiye açısından olduğu gibi Topbaş Group açısından da olumlu kapanacak. Mevcut firmalarla 2008-2009 sonrası hatta öncesini de kapsayan bir dönemi de içine alırsak, mevcut ilişkilerimizin ve satışlarımızın en üst noktada olduğu bir dönemi yaşadık.

Grup olarak 50 yılı aşkın süredir Türk sanayisine hizmet ettiklerini söyleyen Zimaş Zincir Makine A.ş. Genel Müdürü Haluk Topbaş, Topbaş Group'un içinde bulunduğu tüm sektörlerde, dinamik ve yenlikçi atılımlarını sürdürdüğünü söyledi. Haluk Topbaş, Türkiye'nin, gelişmiş 10 dünya ekonomisi içerisinde yer alması için en küçük katkıyı sağlayacak şekilde yaptıklarının en iyisini yapmaya çalıştıklarını da belirtti.

HALUK SAMİ TOPBAŞ:

Otomotiv sektörüne genel olarak baktığımızda Türkiye'deki pazar büyümesinin,  Haziran'a kadar ortalama %33 artarak devam etmesine rağmen,  Temmuz ayında bu artış azalarak  %2,37-ye inmiş, Ağustos ve Eylül'de %4,7 azalışla sonuçlanmıştır.

Yan sanayi sektör olarak değerlendirildiğinde de, azalan iç taleple birlikte, ihracatta ise geçen yılın aynı dönemine göre %18,9 seviyesinde bir artış göstermiştir.

Otomotivde, yurt dışına bakıldığında ise, başta Yunanistan'da başlayan krizin, tüm Avrupa'yı etkiler hale gelmesi, yılbaşından bu yana, Avrupa pazarını etkilemiş ve toplamda ilk 6 aylık verilere bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre %1,8 küçülmüştür.

Türkiye otomotiv sektörü, dünyadaki bu genel durgunluk trendine bakıldığında, 2012 yılında kendini geliştirerek aşacağını öngörüyoruz.

2012 yılı için, 2011-deki potansiyelin altında olacağını tahmin ediyoruz. Ancak, bu dönemde de yeni pazarlara odaklanarak, Grubumuz açısından yine büyüme hedefi ve aksiyonları ile geçecek bir yıl olacak.

SUBCONTURKEY: Sektörünüzde yaşanan gelişmelere yönelik yeni yatırımlarınız olacak mı?

Haluk Topbaş: Bugün, Türkiye'nin otomotivde yıldızının parlamasının arkasında,  her zaman belirttiğimiz gibi, Türk sanayisinin bu gün kalite açısından geldiği nokta bulunmakta. Bu nedenle yatırımlarımız, öncelikle kalite ağırlıklı, sonrasında da üretim artışını sağlayacak ekipman yatırımına yönelik olmaktadır.

SUBCONTURKEY: Son olarak eklemek istedikleriniz varsa onları da öğrenebilir miyiz?

Haluk Topbaş: Topbaş Group içinde bulunduğu tüm sektörlerde, dinamik ve yenlikçi atılımlarını sürdürmektedir. Hedefimiz, son zamanlarda, toplumun tüm kesimlerince de benimsenen, 2023 Türkiye vizyonuna uygun doğrultuda, Türkiye'nin, gelişmiş 10 dünya ekonomisi içersinde yer alması için en küçük katkıyı sağlayacak şekilde yaptığımızın en iyisini yapmak ve Türk Sanayisi'nin hizmetine sunmaktır.

Bugün, 50 yılı geride bırakan Grubumuzun, ikinci nesil temsilcileri olarak, üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeyi bir görev bildiysek, yarın da bu vizyon doğrultusunda, üçüncü kuşak ile aynı güç ve istekle ilerleyeceğine inanıyoruz.